Sedef ve ürtiker gibi kronik cilt hastalıklarından yakınan kişiler hastalıklarıyla mücadelede bazen kendilerini yalnız hissedebilirler.  Bir hekim olarak, ben ve meslektaşlarım hastalarımızı rahatlatmak için çok çalışıyoruz; ancak onların çok daha fazla desteğe ihtiyacı var. Birçok vakada gerekli olan moral desteği sunabilen genellikle arkadaşlar ve aile oluyor. Ancak herkes bu bakımdan şanslı olmayabiliyor.

Neyse ki internet ve sosyal medya, her alanda olduğu gibi hastaların birbiriyle bağ kurması için de muazzam olanaklar sunuyor. Bu sayede hastalar yalnız olmadıklarını hissediyor ve deneyimlerini paylaşabiliyorlar.

Sedef ya da ürtiker hastalarına depresyon, dışlanma, yalnızlık ya da izolasyon gibi durumlarda konuşacak birini bulmak ve deneyim paylaşmak oldukça iyi gelecektir.1

İnternet, faydalarının yanında sağlık konusunda ciddi bir bilgi kirliliği yaratır. Bu yüzden sosyal medya üzerinden iletişime geçen hastalara tıbbi konularda araştırma yaparken çok dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

 

Eğer siz de bu kronik cilt hastalıklarından muzdaripseniz ve sizin gibi başka hastalarla iletişime geçmek isterseniz hasta dernekleriyle iletişime geçebilir ya da sosyal medyada sedef, sedef, ürtiker, KSÜ, kurdeşen gibi hastagleri arayarak destek gruplarına katılabilirsiniz. Ayrıca, kendi destek grubunuzu oluşturmamanız için de bir sebep yok!

Hastalığınızla ilgili desteği nerede ararsanız arayın, sizinle benzer durumda olan kişilere ulaşma ve onlarla iletişim kurma isteğinin doğal bir ihtiyaç olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kronik cilt rahatsızlıklarıyla mücadele etmek kesinlikle kolay değildir; ancak bilgi ve deneyim paylaşımı yükünüzü hafifletebilir. Bu da hastalığa karşı pozitif bir yaklaşım sergilemeyi ve dolayısıyla da tedaviyi kolaylaştıracaktır.”

Referanslar

  1. https://www.psoriasis.org/life-with-psoriasis/depression Accessed 1/7/2016 - Quality of life assessment in patients with chronic urticaria. http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0365-05962011000500006&lng=en&nrm=iso&tlng=en#nt Accessed 1/7/2016