Cildimizin rengini epidermis tabakasındaki melanosit isimli hücrelerden salınan melanin pigmenti oluşturur. Cildimizin beyaz, esmer, siyah olmasına neden olan melanin pigmentinin miktarıdır. Yazın güneşlendiğimizde ciltte bronz rengin oluşması melanin pigmentinin artışına bağlıdır. Çeşitli hastalık durumlarında ya da dış etkenler sonucunda melanosit hücrelerinde artış ve/veya melanin pigmenti miktarındaki artış, cilt lekesi olarak adlandırılan bölgesel lezyonların oluşumuna neden olur.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

 

Ciltte lekelenmeye neden olan faktörleri başlıklar halinde belirtirsek;

  • Genetik faktörler
  • Hormonal Faktörler
  • Ultraviyole ışınlar
  • Bazı Hastalıklar
  • Bazı İlaçlar
  • Yanlış kozmetik ürün kullanımı

Cilt Lekelerinin Tipleri Nelerdir?

Melasma: Özellikle yüz, boyun, ön kol gibi açık alanlarda kahverengi düzensiz leke ve benek olarak görülen sınırları belirgin hiperpigmente lezyonlardır. Gebelik maskesi olarak bilinen Kloazma' bu tip bir lekelenmedir. Hastaların %90'ı bayandır. Esmer ciltlerde daha sık görülür. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, güneş ışığına maruziyet, kozmetik ürünler, difenil hidantoin grubu ilaç kullanımı bu tip lekelenmeye neden olabilir. Vakaların bir kısmında neden olan etken saptanamamaktadır. Kullanılan ilacın bırakılması ve doğum sonrası durumlarda bazı hastalarda lezyon kaybolabilirken, bazı vakalarda kalıcıdır. Melasmaya spesifik bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Çeşitli ilaçlar, hastayı güneş ışınları gibi ultraviyole ışınlardan korumak, peeling, lazer gibi yöntemler tedavi amacıyla kullanılabilir. Hastalığın dirençli olması, çok uzun süre tedavi gerektirebilmesi ve bazı vakalarda yeniden ortaya çıkabilmesi melasmayı tedavisi zor cilt lezyonlarından biri haline getirmektedir.

Lentigo:

Melanosit hücrelerinin güneş etkisiyle çoğalması sonucu oluşan bir cilt lekelenmesidir. Açık tenlilerde ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda daha sık görülür. Yüz, el sırtı, kol, dekolte bölgesi, sırt ve omuzlar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde 0,5-1,5 cm çapında kahverengi, siyah lekeler halinde ortaya çıkar.

Yaygın Hiperpigmentasyon:

Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan Addison Hastalığı, hipertroidizm ve hemokromatoz hastalıklarında ciltte yaygın pigmentasyon ortaya çıkar.

Çil

 

Kızıl, açık kahverenkli, yüz, el sırtı, ön kol ve üst gövde kısımları gibi başlıca güneş gören bölgelerde ortaya çıkan, bir kaç mm çapında, deri seviyesinde lezyonlardır. Melanosit sayısında artış ya çok hafiftir veya hiç yoktur. Açık ten rengi olanlarda daha sık görülür. Genetik geçiş gösterebilir. Yaz mevsiminde güneşin etkisiyle daha belirgin hale gelir.

Fotoallerjik Reaksiyonlar:

Ağızdan alınan veya bölgesel sürülen bazı ilaçlar, bazı bitki yaprakları ile temas, güneş ışığına maruziyet sonucunda ciltte hiperpigmentasyona yol açar. Reaksiyon bazen hafif kızarıklık veya allerjik reaksiyon düzeyinde kalırken, bazen de su toplanması ve cilt lekelerinin oluşumuna neden olur.

Cafe Au Lait Lekeleri:

Cafe Au Lait lekeleri sütlü kahve renkli, 2-30 cm arasında değişen boyutlarda, yanlız olabileceği gibi nörofibromatozis denilen hastalıkla da birlikte olabilen cilt lezyonlarıdır. Doğuştan ya da erken çocukluk döneminde gelişirler.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş Koruyucuların Kullanılması

Her türlü cilt lekesinin oluşumunda ve ilerlemesinde UV ışınlarının büyük etkisi olduğundan yaz kış mutlaka bir güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Kış dönemlerinde en az 15 koruma faktörlü, yaz dönemlerinde ise çok daha yüksek koruma faktörlü ürünler tercih edilmelidir. Koruyucuların etki süresi 4-5 saat sürdüğünden gün içerisinde yenilenmesi unutulmamalıdır.

Medikal Tedavi

Lekeler doğuştan ve edinsel olmak üzere ikiye ayrılır:

Doğumsal lekeler genellikle bebeklikten itibaren başlar ve tiplerine göre bazıları yaşla birlikte solarken bazıları devam eder. Bu tür doğum lekelerinde, vasküler laser türleri tedavi alternatifidir. 
Edinsel leke tedavisinde altın kural düzenli güneş koruyucu kullanımıdır ve genellikle mayıs ve eylül ayları arasında leke tedavisi uygulanmaz. Kimyasal peeling, IPL (yoğunlaştırılmış atımlı ışık), mikrodermabrazyon uygulaması, içinde hidrokinon, kojik asit, c vitamini, glikolik asit içeren kremler tedavi alternatifleri arasında yer alır.

Renk açıcı ve veya soyucu özelliği olan bir takım ilaçlar leke tedavisinde kullanılabilir. Hidrokinon, askorbik asit, kojik asit türevi ilaçlar renk açıcı olarak kullanılırken, meyve asitleri ve retinoik asit türevi ilaçlar ise soyucu özellikleri açısından kullanılırlar. Medikal tedavide ilaçlar kombine şekilde kullanılabilir ve diğer leke tedavi yöntemleri de medikal tedaviye eklenebilir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peelingler meyve asidi türevleri, alfa beta peelingler, TCA peelingler ve fenol peelingler olarak çeşitli gruplara ayrılırlar. Yüzeysel, orta ve derin peeling amacıyla kullanılabilirler.

Ciltteki lekelerin tedavisi dışında donuk ve cansız görünen cildi canlandırmak amacıyla, yüzeyel kırışıklıkların tedavisinde, akne izlerinin tedavisinde de kullanılabilirler.

Şikayete ve tedavi edilmek istenen bölgeye göre süre değişmekle beraber genellikle haftada 1 olacak şekilde 5-10 seans arasında uygulanırlar.

Lazer Tedavisi

 

Cilt lekelerine neden olan melanin pigmentini içeren hücreler lazer ışınını emerken normal renkteki hücreler bu ışından etkilenmezler. Lekeye neden olan bölgedeki hücrelerin yakılmasına bağlı kabuklanma ile birlikte problemli bölge ortadan kalkar ve yeni doku oluşumu sağlanır.

Lazer ışını kollajen bantlarda da yenilenme ve kollagen yapımında artış sağladığından cildi gençleştirir.

IPL Tedavisi

IPL aleti ile cilt soyulmadan ciltteki lekeler giderilir. Uygulama sonrasında lekenin renginde önce bir koyulaşma gözlenir, ardından kabuklanma olur ve 10-15 gün içerisinde bu kabuk dökülür. Ortalama 1-3 seans yapılır.

Dermaabrazyon

Cildin en üst tabakası olan epidermisin tamamı ve alt tabakası olan dermisin üst kısmının çeşitli cihazlar yardımıyla kaldırılmasıdır. Leke tedavisinde kullanıldığı gibi akne tedavisinde de kullanılmaktadır. Sadece ameliyathane şartlarında yapılabilir.

Kriyoterapi

Lekenin dondurularak ortadan kaldırılması yöntemidir. Dondurma işlemi sırasında sıvı azot veya karbondioksit kullanılır. Uygulama sonrasında kızarıklık ve koyu renkli kabuklanmalar oluşur. 2 hafta içerisinde kabuklar dökülür ve yeni cilt dokusu ortaya çıkar.

PRP Tedavisi

Plateletler kanımızda dolaşan, yara iyileşmesinde ve doku onarımından sorumlu büyüme faktörlerini salğılayan hücre grubudur. Plateletten zengin plazma tedavisinde, hastanın kendi kanı alınarak özel setler yardımıyla santrifüj işleminden geçirilir. İşlem sonrasında ayrıştırılmış olan plateletten zengin kısım problemli bölgeye enjekte edilerek tedavi sağlanır. Leke tedavisinin yanısıra, akne izleri, iyileşmeyen yaraların tedavisi, spor yaralanmaları, eklem hastalıkları, cilt gençleştirme gibi çok çeşitli endikasyonlar için de kullanılmaktadır.